سلام دوستان روز شما بخیر/ چگونه یک مقاله بنویسیم؟ اگر شما دانشجو یا علاقمند به پژوهش هستید حتماً می‌دانید که این روزها تنها راه طی کردن مسیر تحصیلات تکمیلی تسلط به مقاله نویسی است. در ابتدا آنچه باید بدانید ای ن است که نوشتن یک مقاله زمان زیادی طول می کشد و شما می بایست مقاله خود را از سال دوم یا سوم شروع به نوشتن کنید البته اگر می خواهید نوشتن مقاله شما با پایان دوره دکتری همزمان باشد. این فرایند می تواند یکسال هم برای بازنگری و انتشار مقاله زمان ببرد. البته این مدت زمان تقریبی زمانی است که هنوز شروع به نوشتن مقاله نکرده اید .

اکثر مقالات از این رویه استفاده می کنند :

۱ – مقدمه و منطق

۲ – اهداف و مقاصد

۳ – منطقه مورد مطالعه و مقاله قبلی

۴ – متدولوژی

۵ – نتایج

۶ – بحث

۷ – نتیجه گیری

۸ – سپاس گذاری

۹ – منابع

 شکل و شمایل مقاله :

مقاله شما باید حدالامکان یک شمای سیاه و سفید داشته باشد که باعث می شود پرینت آسانتری برای افراد بدست آید و این بدان معنی است که مقاله شما با نسخه pdf آنلاین و نسخه چاپ شده سازگار خواهد بود. با این حال مقاله شما باید به صورت واضح، مختصر، منحصر به فرد و به خوبی طراحی شود .

 سبک نوشتن :

سبک نوشتن چیزی است که در طولانی مدت به دست می آید و ما می توانیم یک بحث طولانی درباره آن داشته باشیم. استاد راهنمای شما بهترین شخصی است که می توانید از او سبک نوشتن را یاد بگیرید. نیازی به گفتن نیست که املا و دستور زبان مقالۀ شما باید بی عیب و نقص باشد. متغیر های دیگری وجود دارد که نیاز به بحث دارد اما اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم.

۱ – اطمینان حاصل کنید که شما از فرمت عنوان ها و زیر عنوان های ژورنال مورد نظر پیروی می کنید .

۲ – اطمینان حاصل کنید که از منابع مناسبی استفاده می کنید.

۳ – مقاله باید دقیق و صریح باشد با آمار و ارقام واقعی و به دور از ابهام.

۴– سعی کنید از مخفف گویی اجتناب کنید چرا که برای خواننده ارتباط با متن شما سخت خواهد شد. اگر یک واژه مخفف را باید چندین بار به کار ببرید بار اول آن را کامل نیز بنویسید و دفعات بعد فقط  به فرمت کوتاه شده اشاره کنید.

۵– ساختار مقاله بسیار مهم است. مقاله خود را چندین بار پیاپی باز خوانی کنید و از درست بودن ساختار مطمئن شوید .

۶– شما برای هم طراز های خودتان مقاله می نویسید و می توانید انتظار داشته باشید که آنها کلمات کلیدی و مفاهیم متن شما را درک می کنند، بنابراین باید از ایده های کلیدی استفاده کنید اما لزوما نیازی به تعریف کلمات نیست مگر اینکه آن کلمات خیلی جدید باشند .

 نوشتن یک چکیده :

خلاصه مقاله یکی از مهم ترین و سخت ترین بخش های آن است، البته شما می توانید تا زمانی که به یک درک کلی از موضوع مقاله نرسیده اید از نوشتن آن خودداری کنید. خلاصه مقاله باید در حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ کلمه باشد که به خوبی بتواند تمامی متن را پوشش دهد. در این قسمت سعی می کنیم که اطلاعات بیشتری درباره نوشتن یک چکیده در اختیار شما قرار دهیم.

چکیده شما باید از همان طرح اولیه مقاله پیروی کند.

چکیده شما باید با یک جمله واضح و روشن در مورد انگیزه شما برای نوشتن این مقاله آغاز شود. این مساله می تواند از آنچه که انجام داده اید و هدف شما  از انجام آن پیروی کند. مثلا:

«این پژوهش نامه تأثیرات جنبش های اجتماعی را از طریق یک مطالعه ی چند لایه ای جنبش حقوق مدنی می سی سی پی از زمان اوج آن در اوایل دهه ی ۱۹۶۰ تا اوایل دهه ی ۱۹۸۰ بررسی می کند.»

شما باید به صورت خلاصه وار به یافته های خود در این مقاله اشاره و بگویید که چرا آنها مهم هستند.

در نهایت چکیده را با نتیجه گیری خود به پایان برسانید.

بنابراین:

چکیده باید (۱) اهداف اصلی و دامنه تحقیق را اعلام کند، (۲) روش های بکار گرفته را توصیف کند، (۳) نتایج را به صورت خلاصه ذکر کند و (۴) نتیجه گیری های اصلی را ارائه کند.

نوشتن کلیدواژه ها را فراموش نکنید!

کلیدواژه  کلمه ای است برآمده از متن، مرتبط با موضوع اصلی که خواننده با مطالعه آنها به محتوای اصلی پژوهش پی می­ برد. در حقیقت کلید واژه ­ها در حکم موضوعات جزئی هستند که پس از چکیده می­ آیند. واژگان کلیدی به خواننده کمک می­کند تا پس از خواندن چکیده و آشنایی اجمالی با روند تحقیق  متوجه شود چه مفاهیم و موضوعاتی در این اثر مورد توجه قرار گرفته است. هم چنین کلیدواژه­ها در نقش نمایه یک متن علمی هستند. انتخاب درست کلیدواژه ­ها به نمایه ­سازی استاندارد متون در فضای مجازی کمک می­کند و دسترسی مخاطبان را به اثر پژوهشی تسهیل می­ نماید. 

۱ـ کلیدواژه در واقع کلمات (یا ترکیبات) خاصی هستند که با توجه به آنها یا جستجوی آنها در بانکهای اطلاعاتی میتوان به تحقیق انجام شده دست یافت. این کلیدها میتوانند چارچوب کلی بحث انجام یافته را نشان دهند.

۲ـ هر چند معمولاً این واژگان، جزو پرکاربردترین کلمات یک تحقیق محسوب می شوند، اما نمی توان به طور مطلق و همواره، کلیدواژه ها را از نظر تکرار در تحقیق بیشترین ها دانست.

۳ـ در یک مقاله، پایان نامه یا طرح پژوهشی، کلیدواژه باید پس از چکیده درج شود.

۴ـ تعداد کلیدواژه های یک پژوهش حداکثر تا هفت مورد پذیرفتنی است، مگر در موارد استثنایی.

۵ـ در ثبت کلید واژه معمولاً از کلمات بسیار کلی و عام باید اجتناب شود.

روند بررسی صلاحیت مقاله :

زمانی که شما نسخه دست نویس خود را ارسال کردید فردی به عنوان ویرایشگر مقاله را مورد بازبینی قرار می دهد و از نظر این که تمامی استانداردها رعایت شده و صلاحیت انتشار در مقاله را دارد یا نه تصمیم میگیرد. سپس ویرایشگر مقاله را به دو نفر که در زمینه موضوع تخصص دارند ارسال می کند و آنها مقاله را خوانده و درباره این که قابلیت انتشار را دارد یا نه تصمیم می گیرند و معمولا اصلاحات دست نوشته شما از طریق کامنت مقاله به اطلاع شما می رسد .

نظرات داور می تواند کاملا متفاوت و بی طرفانه باشد اما معمولا به صورت کامل و مفید است. این انتقاد سازنده و هرچند دردناک بسیار ارزشمند است و مقاله شما را تا حد زیادی بهبود می بخشد.

معمولا قرار دادن شماره برای هر خط مقاله می تواند کار داوران را آسان تر کند .

 پاسخ دادن به نظرات داوران :

زمانی که کامنت های داوران را دریافت کردید آنها را خوانده و خطاهای احتمالی را در مدت زمان یک یا دو روز اصلاح کنید و سپس در پاسخ به هر یک از خطاها به صورت جداگانه پاسخ دهید .

نامه شما به سردبیر مجله باید رسمی بوده و لحنی مودبانه داشته باشد، به صورتی که شرح مختصری از وضعیت اصلاح شده مقاله طبق نظرات داوران که منجر به بهبود متن شده را به اطلاع سردبیر رسانده و در ادامه با آوردن جمله ای که حالا شما امیدوار هستید که مقاله تان شایسته چاپ در مجله باشد نامه را به اتمام می رسانید .

پس از اصلاحات از نظرات داوران یک نسخه کپی گرفته و رنگ متن آن را با آبی نشان دهید و همچنین پاسخ های خود را در زیر آن با رنگ مشکی نمایش دهید، البته منظور این است که داوران به راحتی بتوانند ببینند هر آنچه که از شما خواسته اند انجام شده است و دادن شماره خطی از مقاله که مورد اصلاح واقع شده به داوران می تواند کار را آسان تر کند .

گاهی اوقات هم شاید داوران مقاله شما را متوجه نشوند یا قسمتی را علامت گذاری کنند که احساس می کنند معتبر نیست. اگر چنین شرایطی پیش آمده شما می توانید نظر آنها را رد کرده و برای آن مورد دلیل و استدلال بیاورید. در این حالت شما می توانید قسمتی از متن را که مبهم است اصلاح کنید تا از سوء تفاهم دوباره جلوگیری کرده باشید .

 پذیرش مقاله :

امیدواریم مقاله شما پذیرفته شده باشد. از اینجا به بعد با چاپ مقاله یک گام کوتاه بیشتر نمانده. زمانی که مدرک شما ارسال شد آن را به دقت بخوانید تا هیچ مشکلی از بابت مشخصات خود و مقاله تان ( ساختار مقاله ، نام نویسنده ، جداول و منابع) به وجود نیاید .